هر ساله هم‌زمان با فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی آیین تعزیه‌خوانی سنتی به همت گروه تعزیه خوانی پرچمداران کربلای شهر سوق  برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این مراسم آشنایی هرچه بیشتر مردم با فرهنگ عاشورا، ارتقای فرهنگ عاشورا و بصیرت افزایی و آگاهی بخشیدن از وقایع ماه محرم و صفر سال ۶۱ هجری می باشد تا با به تصویر کشیدن صحنه هایی از واقعه روز عاشورا و برپایی این مراسم تعزیه‌خوانی بنیه‌های مکتب اسلام و بنیه‌های اعتقادی را استحکام می‌بخشد و با برگزاری مراسم‌ آیینی، شهروندان و به ویژه قشر جوان با قضایایی که در روز عاشورا اتفاق افتاده آشنا می‌شوند.

در این مراسم هنرمندان سوق به زیباترین شکل مکالمات خود را انجام می‌دهند که نمادی از عظمت و صلابت عاشوراییان را می‌توان در آن مشاهده کرد.

تعزیه در سوق به حدود یک قرن بر می گردد و جزو آثار معنوی ثبت ملی شده است . تعزیه سنتی سوق که تحت عنوان مجلس شهادت هفتاد و دو تن می باشد از قدیمی ترین تعزیه های استانی وبعضی از استانهای هم جوار می باشد.

گفتنی است تعزیه عاشورایی سنتی سوق به عنوان یکی از مهم‌ترین میراث معنوی استان کهگیلویه و بویراحمددر فهرست میراث معنوی کشور قرار گرفته است.